Az utolsó út Ljubljanától Belgrádig
2010.05.04. 20:39
30 éve, 1980 május 4 - én halt meg Ljubljanában Josip Broz Tito, a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság elnöke. Erről a jeles eseményről máshol is megemlékeztek, jellemzően egymás cikkeit másolták le, ezért kevesebb helyen jelent meg, hogy a bátyja Sopronban élt. Azért találtam egy olyan cikket is, amit érdemes elolvasni, tanulságos.
Josip Broz Tito egyébként elég nagy gazember volt, de legalább pragmatikus és a propagandához is értett, sőt a későbbiekben egészen lakható ország lett az egykori Jugoszlávia, természetesen a reálszoc keretein belül és hatalmas nyugati támogatással. Ebben a csodálatos országban folyton sütött a nap és minden szép és jó volt, amíg élt Tito.
Halála után sajnos egyre fakóbb lett a jugoszláv kirakat, amihez hozzájárult, hogy szövetségi szinten teljesen működésképtelen módon probálták meg irányítani az országot. Ez volt a kollektív elnökség, ahol rotációs sorrendben, évente követték egymást a tagállamok képviselői az elnöki tisztségben. Ahogy telt - múlt az idő, egyre kevésbé volt szükség a független és el nem kötelezett Jugoszláviára, ennek megfelelően az új nyugati hitelek mennyisége is csökkent, éppen elég feladat lett volna kifizetni a régieket. Mindenféle más probléma is jelentkezett, például, hogy a tagállamok határai általában nem estek egybe az etnikai határokkal, csak nem akart csökkenni a tagállamok közötti különbség, és a fogadkozások ellenére egyre kevesebb vezető őrizte a testvériséget és egységet, mint a szeme fényét, ahogy Tito tanácsolta nekik.
Egyébként jelképes az el nem kötelezett országok 1989 augusztusában tartott tanácskozására emelt emlékmű. Ez az emlékmű Belgrádban van és nagyon nagy, viszont nagyon igénytelen is. Egy magas fém burkolólapokkal borított oszlop, amely egy kővel burkolt alapból nyúlik ki. A kőburkolatot és az oszlopot mintegy 10 centi vastag nyers beton rész köti össze. Ilyen volt a titói Jugoszlávia is, messziről nagynak és jelentősnek látszott, közelről nézve viszont nevetségesnek és hibásnak.
A videón a címadó utazás látható és a 666 - os sorozat két mozdonya is, amelyek a Kék Vonatot vontatják.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.