Keserűvízforrások
2011.05.30. 08:40
A keserűvízforrások vidéke a 11. kerület városszéli részén, a Balatoni út és a budaörsi területek között van. Itt valamikor egy nagy gyógyvíz - palackozó üzem volt, ebbe az üzembe vezetett 1888 és 1950 között egy iparvágány. Ennek a vágánynak a nyomait mutatom be most.
A terület déli szélén fekszik a MÁV 1 - es vonala. A '20 - as évek közepéig a vasút egy elleníves szakaszon haladt. Akkor építették meg a mai nyomvonalat a bevágással. A lakópark építéséig a régi nyomvonal teljesen bejárható volt, ma már csak az északi része látható.
A kép egy egykori bakterház helyét mutatja. Legalább is gyanúsan vasúti jellegű a kút a sínszálakkal. Valahol a kép hátterében lehetett a keserűvíz forrásokhoz vezető iparvágány kiágazása a fővonalból.
Az iparvágány keresztezte az Egérút helyét. A háttérben a kisebbik aluljáró az iparvágány eredeti aluljárójának átépítése lehet. Itt nagyon megváltozott a környék az Egérút 1994 - es megépítésével, ez az aluljáró az egyetlen nyom.
Valamikor az iparvágány pont velünk szemben haladhatott, a bécsi vonal pedig jobbra, a felhajtó helyén. A '30 - as évek közepén, amikor a Balatoni utat (a képen keresztben) építették, már a mai helyén volt a fővonal, ezért csak az iparvágánynak kellett aluljárót építeni.
Örsöd területének déli részén semmi sem mutatja, hogy itt vasút járt, a google.maps - on is szinte kivehetetlen a nyomvonal.
Egy Magyarországon viszonylag ritka IFA W50 Pritsche nyergesvontató és egy egykor hókotrónak használt IFA W50. Bár az iparvágány északi része elég jól kivehető, nagyon sűrűn benőtte a növényzet, ezért az úton mentem. A nyerges a mai vastelep mellett (egykor az itteni épület is a telephez tartozott), a másik a palackozóüzem bejáratánál van.
Az iparvágány itt érte el a palackozóüzem területét.
A palackozóüzemen belül egy hosszú épület mellett érhetett véget a vágány.
Érdekes itt is van két teherautóroncs. Lehet, hogy a vasút szinte nyom nélkül eltűnt innen, de a gumikerekes konkurencia sem járt sokkal jobban.
Az egykori palackozóüzem területe délnyugatról. A vágányok az épület másik oldalán voltak.
Itt egy keskeny ösvény vezet ki a Kőérberki útra, a másik oldalán a források védőterülete van.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.