Névtelenek temetője

2009.05.16. 10:17

A Névtelenek temetője egy temető Simmeringben, Bécs 11. kerületében, az Albern városrészben, az Alberni kikötő mellett. Pontosan két temető van itt, amelyekből ma már csak az egyik felismerhető.

Az első temető 1840 - 1900 között

1840 - ben volt itt az első temetés, egy Dunában talált névtelen vizihulláé. Egy örvény ezen a helyen (az 1918,3 folyamkilométernél) vetette ki a hordalékkal együtt a vizihullák gyakran felismerhetetlen testét. Gyakorta nem lehetett azonosítani őket. Ezeket a testeket a szokásos temetés helyett 1 méter mélyre, hang és ének nélkül kellett eltemetni. Így jött létre az első temető, amelynek területét rendszeresen elöntötte a víz. A Duna 478 áldozata nyugszik benne.

 

A második temető 1900 - 1940 között és napjainkig                     

Albin Hirsch simmeringi elöljárónak köszönhető, hogy 1900 - ban a simmeringi kézművesek önkéntes hozzájárulásával az árvízvédelmi gát mögött az erdő egy részén, amelyet Albern község Bécs várostól bérbe vett, egy második temetőt alapítottak, amely máig gondozott és megközelíthető állapotban van. 1935 - ben a temetőt a védgát megerősítési munkái közben  kiegészítették egy kőfallal és temetőkápolnával (Feltámadáskápolna).  Amikor 1939 - ben az Alberni Kikötő és a gabonasilók megépültek, a Duna folyó áramlási viszonyai megváltoztak és többé nem merültek fel holtestek. Összesen 104 vizihullát földeltek el itt, ebből 43 - at tudtak azonosítani, a többi kereszten "névtelen" áll. Az utolsó temetés hivatalosan 1940 - ben volt, de az egyik kereszten az 1953 - as évszám olvasható. Mivel Albern községet 1938 - ban Bécshez csatolták (korábban független önkormányzat volt), a  Duna ismeretlen halottait 1940 óta Bécs város költségén a  Bécsi Központi Temetőben földelik el. Ezért a Névtelenek Temetője részben üresen maradt.

A Névtelenek Temetőjében minden halottat egy asztalosműhely által ajándékozott fakoporsóban temettek el. Senkit sem kapartak el csak úgy.

A kikötőigazgatóság korábban megkísérelte a temető területét a kikötő bővítéséhez felhasználni, ezt sikerült elkerülni és ma már ez az elképzelés lekerült a napirendről. 1957 óta a temető Bécs város kultúrális osztályának védelme alatt áll. A kápolnát 1987 - ben a Bécsi Kikötő kft támogatásával felújították.

A korábbi önkéntes sírásó Josef Fuchs (* 1906. március 4, + 1996. április 2.) a temetőt haláláig nagy odafigyeléssel gondozta és példaértékűen hozzájárult fenntartásához és mai megjelenéséhez. A sírokon ő alkalmazott egyszerű vaskeresztet fehér Krisztusszoborral. Munkájáért Bécs tartománytól arany szolgálati érmet kapott. Követői a temetőt önkéntesen és minden hivatalos támogatás nélkül gondozzák tovább. 

A helyi halászegyesület minden Halottak Napja utáni első vasárnap emlékünnepet tart. Koszorúkból és virágokból egy tutajt készítenek amelyet leúsztatnak a Dunán. Így emlékeznek a sodródó vizihullákra. 

Ma a Dunaszabályozás és a Freudenaui Erőmű miatt  csak nagyon ritkán vetődnek itt partra vizihullák. Ezeket rögtön a megtalálás után a közeli Központi Temetőbe szállítják. Az utolsó dokumentált eset 2004  novemberben volt, egy  asszony testét találták meg.

A temető a kultúrában és a médiában

A temető egy "titkos tipp" a turistáknak, amihez hozzájárult, hogy a Before sunrise amerikai játékfilmben szerepelt.

1982 - ben Georg Schmidt osztrák író regénye Névtelenek Temetője címmel jelent meg. A temető az osztrák írónő Lilian Faschinger Bécsi Passion regényének egyik színhelye. Hans Vollschlägers Szív avagy az Adams eset című regényében is bemutatja a Névtelenek temetőjét és egyes sírjait.

A német- osztrák L' ame Immortelle zenekar Namenlos dala a temetőről szól. Ugyanez az album, ahogy a következő album "idegen kéz által" utal két kereszt feliratára a Névtelenek Temetőjéből. A szöveg - kép - zenekar Ami maradt Thomas Sabottka (amit a L' ame Immortelle - vel együtt szerzett) számában a temető a központi téma.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://donaubus.blog.hu/api/trackback/id/tr471100177

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása